Gombatermesztő - 2025 képzés

Gombatermesztő képzés adatai

  • Ágazat megnevezése: Mezőgazdaság és erdészet
  • Szakképesítés azonosító száma: 08114007
  • Szakképesítés megnevezése: Gombatermesztő
  • KEOR kód: 0811 Növénytermesztés és állattenyésztés
  • Európai Képesítési Keretrendszer (EKK) szerinti szintje: 3
  • Magyar Képesítési Keretrendszer (MKK) szerinti szintje: 3
  • Digitális Kompetencia Keretrendszer (DKK) szerinti szintje: 3
  • Szeretnél értesítést kapni hol és mikor indul a(z) Gombatermesztő - 2025 tanfolyam, képzés?

    Kedves Érdeklődő! Az alábbi adatok megadásával próbáljuk az Önnek legmegfelelőbb tanfolyamot, képzést, képző intézményt megtalálni!

  • Gombatermesztő képzés munkaterülete:

    A gombatermesztő az ágazaton belül biztos fajismerettel rendelkezik. Termesztőberendezéseket létesít, tart fent, fejleszt. A gomba szaporítási feladatait ellátja, előkészíti a szaporítóanyagot (csírakészítés), elvégzi az oltást, fenntartja a tenyészeteket, illetve elkészíti a termesztéshez szükséges komposztot. A termesztéstechnológiához szükséges gépeket, eszközöket, berendezéseket működteti és karbantartja. Megtervezi a termesztés munkafolyamatait, koordinálja azok elvégzését, minőségi terméket állít elő. Nyitott a termesztési lehetőségek, termesztőberendezések, termesztés során alkalmazandó eszközök, gépek esetében elérhető új ismeretek és eredmények iránt. Önálló vállalkozást alapít és működtet. Önállóan megtervezi, illetve megszervezi a gomba értékesítési folyamatait. Tudatos szakemberként számításokat végez, számításai során ismeri a szakmai szoftverek használatát. Betartja a munka- és balesetvédelemre, valamint a környezetvédelemre vonatkozó szabályokat. Csapatmunka során együttműködik a feladatban résztvevőkkel és figyelembe veszi az egymásra épülő munkafolyamatoknál a többiek feladatait a hatékony munkavégzés érdekében, de önálló munkavégzésre is képes a munkafolyamatok során.

  • Gombatermesztő képzés megkezdésének feltételei:

  • Iskolai előképzettség: Alapfokú iskolai végzettség
  • Szakmai előképzettség:
  • Egészségügyi alkalmassági követelmény: szükséges
  • Szakmai gyakorlat területe és időtartama: nem szükséges
  • A képesítési követelményt előíró jogszabály:

    nem kapcsolódik jogszabály a szakképesítéshez

  • Egyéb feltételek:

    nem kapcsolódik egyéb feltétel a szakképesítéshez

  • Gombatermesztő képzés időtartama:

  • Minimális óraszám: 200 óra
  • Maximális óraszám: 300 óra
  • Gombatermesztő képzés munkaerő-piaci relevanciája:

    A gombatermesztés a legrégebbi termesztési ágazatok közé sorolható. Az elmúlt pár évtizedben azonban visszaesés volt tapasztalható az ágazat termelési nagyságában. A munkaerőhiány – hasonlóan több ágazathoz a mezőgazdaságban - ezt az állapotot tovább súlyosbítja. Azonban az új innovatív termesztéstechnológiai megoldások és fejlesztések lehetővé tennék a hazai gombatermesztés helyzetének javítását, visszaállítását. A szakképesítés birtokában lehetőség nyílik hagyományos és nagyüzemi gombatermesztő üzemekben való elhelyezkedésre. A képzés elvégzésével a résztvevők olyan alapszintű ismereteket szereznek, mellyel eredményes, precíz és önálló munkavégzésre lesznek képesek. Munkahelyükön nyitott, konstruktív szemléletükkel a minőségi termesztést tudják segíteni. Önálló vállalkozás létesítése és fenntartása terén is helyt tudnak állni. A szakképesítés elősegíti a munkaerőhiány csökkentését és hozzájárul a hazai agrár, azon belül is a kertészeti ágazat helyzetének javításához, ezáltal hazánk GDP növekedéséhez, a hazai gombatermesztési ágazat európai szintű versenyelőnyének megszerzéséhez.

  • Gombatermesztő képzés elméleti része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Nem
  • Gombatermesztő képzés gyakorlati része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Nem
  • Gombatermesztő képzés vizsgainformáció:

  • Vizsgára bocsátás feltételei:

    A szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.

  • Vizsgatevékenységek:

    Írásbeli vizsga

    A vizsgatevékenység megnevezése: Gombatermesztési alapismeretek

    A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:

    A) A tanulási eredményekben megfogalmazott ismeretekre vonatkozó, 45 db kérdést tartalmazó feleletválasztós teszt kitöltése.

    B) Termesztéstechnológiai- és növényvédelmi ismereteket felölelő 10 db nagyfelbontású kép felismerése. A képek legenerálása számítógép által történik. A képeknek egyértelműen felismerhetőnek kell lennie. A képek adatbázisát a Független Vizsgaközpont állítja össze. 3 db gombafaj felismerése, 2 db kórokozó/kártevő kártétel felismerése, 5 db termesztéstechnológiára irányuló kép felismerése.

    A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 70 perc (A vizsgarész: 60 perc B vizsgarész: 10 perc)

    A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül: 60% (A vizsgarész: 70% 8/9 B vizsgarész: 30%)

    A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 51%-át elérte.

    Projektfeladat

    A vizsgatevékenység megnevezése: Gombatermesztéssel kapcsolatos szóbeli feladat

    A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása: A vizsgázónak 30 perc felkészülési idő áll rendelkezésére a projektfeladat vizsgatevékenység megkezdése előtt. A felkészülési idő alatt írásban vázlatot készít az általa húzott tétel szerinti gombafaj termesztéstechnológiájáról. A vizsgabizottság előtt szóban bemutatja a vázlat alapján összeállított termesztéstechnológiáját, és megválaszolja az ahhoz kapcsolódó szakmai kérdéseket. A feladat során a vizsgázó bemutatja egy gomba faj termesztésének teljes technológiai tervét, mely tartalmazza az adott gombafaj jellemzését a termesztéshez szükséges termesztőberendezéseket, gépeket, eszközöket és azok fenntartását is. Tartalmazza továbbá a termesztés munkafolyamatait a komposzt készítéstől, a csíra készítésén és fenntartásán túl a betakarítás, valamint az áru előkészítés és értékesítés lépéséig.

    A vizsgarész során a vizsgabizottság az adott munkafolyamattal kapcsolatos szakmai beszélgetést folytat a vizsgázóval.

    A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 45 perc (+30 perc felkészülési idő)

    A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül: 40%

    A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 51%-át elérte.

K Kapcsolódó szakmák


Az oldalon található adatok tájékoztató jellegűek, a szakképesítések hatályos és a már hatályát vesztett szakmai és vizsga követelményeit kiadó rendeletekről az alábbi hivatalos forrásokból tájékozódhat:
www.magyarorszag.hu
www.nive.hu