Gazda - 2024 képzés

Gazda képzés adatai

  • Ágazat megnevezése: Mezőgazdaság és erdészet
  • Szakma szakmairányai: Állattenyésztő,
    Lovász,
    Növénytermesztő
  • Szakma megnevezése: Gazda
  • Szakma azonosító száma: 4 0811 17 04
  • Szakma Európai Képesítési Keretrendszer (EKK) szerinti szintje: 4
  • Szakma Magyar Képesítési Keretrendszer (MKK) szerinti szintje: 4
  • Kapcsolódó részszakmák: Állatgondozó,
    Aranykalászos gazda,
    Mezőgazdasági munkás
  • Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartama

  • Szakképző iskolai oktatásban: 140 óra
  • Technikumi oktatásban: -
  • Érettségire épülő oktatásban: 140 óra
  • Szeretnél értesítést kapni hol és mikor indul a(z) Gazda - 2024 tanfolyam, képzés?

    Kedves Érdeklődő! Az alábbi adatok megadásával próbáljuk az Önnek legmegfelelőbb tanfolyamot, képzést, képző intézményt megtalálni!

  • Gazda képzés munkaterülete

  • Az alapoktatást követően a tanuló egyszerű meteorológiai megfigyeléseket végez, adatokat gyűjt, jellemzi az időjárási elemeket, meghatározza adott hely klimatikus viszonyait. Elvégzi a talajok egyszerű, helyszíni fizikai, kémiai, biológiai vizsgálatait, megfigyeli a talajképződés jegyeit, jellemző folyamatait, a talajhibákat, meghatározza a talajjavítás és talajvédelem lehetőségeit. A sejttan, szövettan, morfológia, rendszertan alapján növények szaporítását végzi. Felveszi a gazdasági állatok testméreteit, vizsgálja külső értékmérő tulajdonságait és viselkedésüket. Irányítás mellett kezeli a mezőgazdasági erőgépeket és elvégzi napi karbantartásukat. Használja a földmérésben alkalmazott hossz-, terület mértékegységeket, méretarányt, területet számít. Térképet olvas, alapvető földügyi adatokat azonosít és gyűjt. A mérések során digitális mérőeszközöket használ. Munkája során alkalmazza az ágazati munka-, tűz-és környezetvédelmi előírásokat, valamint figyelembe veszi a biológiai sokféleség megőrzési szempontokat.

  • Szakmairány: Állattenyésztő

    Az állattenyésztő a gazdasági állatfajok tartási és takarmányozási feladatait végzi, végrehajtja az állatjólléti és higiéniai feladatokat, közreműködik a tenyésztési (szaporítási) feladatokban. Gondoskodik az állatjólléti és higiéniai előírások betartásáról, közreműködik a prevenciós feladatokban, a járványvédelmi, az élelmiszerhigiéniai és az egyes hatósági feladatok végrehajtásában, alkalmazza a precíziós állattenyésztés főbb irányelveit, drónt használ. Beállítja, ellenőrzi, karbantartja és üzemelteti az állattenyésztésben használt gépeket, eszközöket, berendezéseket. Gondoskodik a fontosabb gazdasági állatfajok szakszerű, higiénikus elhelyezéséről. Segédkezik az állatorvosnak a szaporodásbiológiai, a járványvédelmi, az élelmiszerhigiéniai feladatok végrehajtásában. Elvégzi a fontosabb állattenyésztési munkák tervezését, szervezését. Állattartó telepek napi adminisztratív feladatait látja el. Irányítja az állattenyésztési termelési feladatokat ellátó személyeket, csoportokat.

  • Szakmairány: Lovász

    A jó gazda gondosságával elvégzi a napi és időszakos istállómunkákat, a lovak takarmányozását, itatását ápolását. Lószerszámokat, eszközöket karbantart, helyesen tárol. Előkészíti és részt vesz a lovak szakszerű mozgatásában, a lovak szállításában. Megítéli a ló testalakulását és mozgását. Megfigyeli, elkülöníti a beteg lovat. Szükség szerint értesíti az állatorvost, elsősegélyt nyújt, gondozza és ápolja a beteg állatot.Elvégzi a kancák próbáltatását, részt vesz a fedeztetésben, termékenyítésnél. Segítséget nyújt ellésnél, gondozza és ápolja az újszülött csikót és a kancát. Felkészíti a lovat a bemutatókra, teljesítményvizsgákra, bírálatokra, versenyekre. A használati célnak megfelelően kiválasztja a lovat.Ló- és fogatszerszámokat, eszközöket kiválaszt, beállít és szakszerűen használ. Lovat elővezet, felszerel. A szakágnak, használatnak megfelelően felnyergeli-felszerszámozza a hátaslovat. Egyénileg és csoportban, mindhárom jármódban lovagol, betartja a lovardai rendet, képes alapszintű díjlovagló programok lovaglására. A lovas versenyeknek megfelelően felépíti és berendezi a lovaspályát. Fogatlovat szerszámoz, befog, kifog. A szerszámot, kocsit ellenőrzi, előkészíti, karbantartja. A kocsi típusokat kiválasztja. Tanpályán, négyszögben, terepen és közúton kettesfogatot hajt. Alapszintű díjhajtó program hajtására képes. Betartja a lovas etikai szabályokat, a lógondozás, a lótenyésztés és a lóhasználat munkavédelmi és környezetvédelmi szabályait.

  • Szakmairány: Növénytermesztő

    A növénytermesztő a talaj termőképességének fenntartásával kapcsolatos vizsgálatokat végez, elemző és végrehajtó feladatokat lát el.A növények termesztésének környezeti feltételeit vizsgálja és értékeli, precíziós növénytermesztést alkalmaz.Növénytermesztési munkák tervezését, szervezését végzi. Szervezi a növénytermesztési munkák lebonyolítását a vetés-előkészítéstől a betakarításig, illetve az értékesítésig.A szántóföldi növénykultúrák gazdaságos termesztését végzi, középvezetőként irányítja a termelési folyamatokat.Környezetvédelmi és szakmai szempontokon nyugvó növényvédelmet folytat, irányítja a növényvédelmi tevékenységet.Irányítja a növénytermesztési feladatokat ellátó személyeket, szervezeti egységeket.Beállítja, ellenőrzi, karbantartja és üzemelteti a növénytermesztésben használt gépeket, eszközöket, berendezéseket.

  • Gazda képzés megkezdésének feltételei:

  • Iskolai előképzettség: Alapfokú iskolai végzettség
  • Egészségügyi alkalmassági követelmény: szükséges
  • Pályaalkalmassági vizsgálat: nem szükséges
  • A szakmairányhoz rendelt legjellemzőbb FEOR szám

  • Szakmairány: Állattenyésztő

    Szakmairány megnevezése

    FEOR-szám

    FEOR megnevezése

    Állattenyésztő

    6130

    Vegyes profilú gazdálkodó

     

    6121

    Szarvasmarha-, ló-, sertés-,

    juhtartó és-tenyésztő

    6122

    Baromfitartó és-tenyésztő

    6124

    Kisállattartó és -tenyésztő

     

    8421

    Mezőgazdasági, erdőgazdasági,

    növényvédőgép kezelője

  • Szakmairány: Lovász

    Szakmairány megnevezése

    FEOR-szám

    FEOR megnevezése

     

     

    Lovász

    6121

    Szarvasmarha-, ló-,

    sertés-, juhtartó és- tenyésztő foglalkozáson belül a következő munkakörökben:

    Lovász,

    Lóápoló és gondozó,

    Lótartó és -tenyésztő,

    Csikós,

    Istállómester,

    Lótenyésztő, ménápoló, mén- és kancagondozó, csikógondozó

     

  • Szakmairány: Növénytermesztő

    Szakmairány megnevezése

    FEOR-szám

    FEOR megnevezése

    Növénytermesztő

     

    8421

    Mezőgazdasági, erdőgazdasági,

    növényvédőgép kezelője

    6111

    Szántóföldinövény-termesztő

    6130

    Vegyes profilú gazdálkodó

K Kapcsolódó szakmák


Az oldalon található adatok tájékoztató jellegűek, a szakképesítések hatályos és a már hatályát vesztett szakmai és vizsga követelményeit kiadó rendeletekről az alábbi hivatalos forrásokból tájékozódhat:
www.magyarorszag.hu
www.nive.hu