Magánnyomozó - 2024 képzés
Magánnyomozó képzés adatai
- Ágazat megnevezése: Rendészet és közszolgálat
- Szakképesítés azonosító száma: 10325019
- Szakképesítés megnevezése: Magánnyomozó
- KEOR kód: 1032
- Európai Képesítési Keretrendszer (EKK) szerinti szintje: 5
- Magyar Képesítési Keretrendszer (MKK) szerinti szintje: 5
- Digitális Kompetencia Keretrendszer (DKK) szerinti szintje: 5
-
Magánnyomozó képzés munkaterülete:
A magánnyomozó a jogszabályok által biztosított keretek között - az ügyfelek jogos érdekének érvényesítése céljából, a kriminalisztika, illetve a magánbiztonsági szakterület eszközeivel és módszereivel - adatgyűjtő, felderítő, elemző, vizsgálati, tanácsadó, illetve megelőző tevékenységet végez.
Ügyfeleivel tárgyalásokat folytat. Az elé tárt érdeksérelmek jogi és szakmai vonatkozásaival, valamint az ügy megoldási lehetőségeivel kapcsolatban tanácsot ad, javaslatokat tesz. Költségkalkulációt végez, majd árajánlatot készít. A magánnyomozások lefolytatásával kapcsolatban megbízási szerződést köt. A szakma szabályainak betartásával tervezi, szervezi majd pedig hatékonyan lebonyolítja a magánnyomozati cselekményeket. Alkalmazza a magánnyomozói eszközöket és módszereket, szükség esetén megfelelő szaktudással rendelkező közreműködő szakembereket von be a munkába. Az ügyfele érdekében jogszerűen és szakszerűen működik közre a büntető-, polgári vagy közigazgatási eljárásokban. Tanácsadó, kockázatelemző és bűnmegelőzési felkészítő tevékenységet végez. Felkérésre speciális célellenőrzéseket hajt végre.
Kulturáltan, célirányosan és tudatosan kommunikál, mind az ügyfeleivel, mind a magánnyomozásban érintett személyekkel. Elkötelezett az ügyfelének érdekében történő szakszerű, jogszerű és hatékony munkavégzés mellett, a munkavégzés során tiszteletben tartja az ügyfél hatáskörébe tartozó döntéseket, valamint a hivatásetikai normákat. Szakmai ismereteit folyamatosan fejleszti.
-
Magánnyomozó képzés megkezdésének feltételei:
- Iskolai előképzettség: Érettségi végzettség
- Szakmai előképzettség: nem szükséges
- Egészségügyi alkalmassági követelmény: nem szükséges
- Szakmai gyakorlat területe és időtartama: nem szükséges
-
A képesítési követelményt előíró jogszabály:
-
Egyéb feltételek:
-
Magánnyomozó képzés időtartama:
- Minimális óraszám: 600 óra
- Maximális óraszám: 800 óra
-
Magánnyomozó képzés munkaerő-piaci relevanciája:
A magánnyomozó tevékenysége a hatósági ügyintézés, illetve az ügyvédi képviselet útján történő jogos érdekérvényesítés közötti területre esik. Egyes ügytípusok esetében (mint például a házastársi hűséggel kapcsolatos ügyek) a hatóságok nem rendelkeznek hatáskörrel. Emellett sok esetben, bár az eljárások lefolytatása hatósági hatáskörbe tartozik, ráadásul a hatóságok eszközrendszere és jogosultságai szélesebb körűek, a munkavégzésükre jellemző kevesebb bürokratikus teher és az arányosan kisebb leterheltség miatt a magánnyomozó mégis gyorsabban, rugalmasabban, illetve hatékonyabban képes tevékenykedni. Másrészt, bár az ügyfelek jogos érdekeinek képviselete és érvényesítése alapvetően az ügyvédi jogérvényesítés keretei közé tartozik, a magánnyomozói tevékenység egy olyan speciális szegmensét képezi a jog- és érdekérvényesítésnek, mellyel kapcsolatban a praktizáló ügyvédek jelentős része nem rendelkezik megfelelő eszközrendszerrel, apparátussal és szakértelemmel, ezért az e körbe sorolható feladatok elvégzése csak magánnyomozó alkalmazása útján válik lehetségessé.
A magánnyomozó feladata a mindennapi életben kialakult konfliktushelyzetek rendezése, mindemellett tevékenységük kiemelten fontos a gazdaság területén, elsősorban vállalati környezetben, ahol a jelentős károkat okozó jogsértésekkel kapcsolatos ügyekben a kár megtérülése érdekében kulcsfontosságú a gyors reagálás, a változó körülményekhez és elvárásokhoz igazodó rugalmas és hatékony munkavégzés, valamint a területspecifikus szakismeret.
- Magánnyomozó képzés elméleti része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Nem
- Magánnyomozó képzés gyakorlati része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Nem
K Kapcsolódó szakmák
-
Biztonságszervező
-
Büntetés-végrehajtási egészségügyi főfelügyelő
-
Büntetés-végrehajtási felügyelő
-
Büntetés-végrehajtási főfelügyelő
-
Büntetés-végrehajtási gazdálkodási főfelügyelő
-
Büntetés-végrehajtási igazgatási főfelügyelő
-
Büntetés-végrehajtási szervező
-
Fegyveres biztonsági őr
-
Határrendész és útlevélkezelő rendőrjárőr képzés
-
Katasztrófavédelmi munkatárs (polgári védelmi-iparbiztonsági)
-
Katasztrófavédelmi tiszt
-
Katasztrófavédelmi ügyintéző (polgári védelmi-iparbiztonsági)
-
Kéményseprő
-
Közbiztonsági rendőrjárőr
-
Közszolgálati technikus
-
Közterület-felügyelő
-
Kutyavezető vagyonőr
-
Rendészeti őr
-
Rendőr tiszthelyettes
-
Személy- és vagyonőr
-
Temetkezési szolgáltató
-
Tűzoltó
-
Tűzoltó szerparancsnok
-
Tűzvédelmi előadó
-
Tűzvédelmi főelőadó
-
Vagyonvédelmi rendszerszerelő