Ipari gépész - 2025 képzés
Ipari gépész képzés adatai
- Ágazat megnevezése: Gépészet
-
Szakma szakmairányai:
Ipar (Ipari gépész),
Vegyipar - Szakma megnevezése: Ipari gépész
- Szakma azonosító száma: 4 0715 10 09
- Szakma Európai Képesítési Keretrendszer (EKK) szerinti szintje: 4
- Szakma Magyar Képesítési Keretrendszer (MKK) szerinti szintje: 4
- Kapcsolódó részszakmák:
-
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartama
- Szakképző iskolai oktatásban: 140 óra
- Technikumi oktatásban: -
- Érettségire épülő oktatásban: 160 óra
-
Ipari gépész képzés munkaterülete
-
Szakmairány: Ipar (Ipari gépész)
Az ipar szakmairányú ipari gépész szakember a tevékenysége során tervezett vagy nem tervezett (üzemzavaros) karbantartást végez gépeken, gépegységeken, berendezéseken, illetve a műhelyben megteremti és biztosítja a munkálatok feltételeit különböző előszerelési és felújítási feladatok elvégzésével. A meghibásodott gépek esetén feltárja a hiba okát, elvégzi a javítást, illetve a meghibásodott alkatrészek cseréjét.Gépelemeket, egyszerű szerkezeteket kézi- és gépi szerszámokkal műszaki dokumentáció alapján összeszerel. Gépkönyvek, karbantartási előírások alapján elvégzi a gépek, berendezések karbantartását, üzembe helyezését.A karbantartási munka tervezésében aktívan részt vesz oly módon, hogy az üzemelő berendezésen időszakosan bevizsgálást folytat. Figyeli a működő gépegységek működését, mozgását, egyfajta érzékszervi diagnosztizálást folytat, valamint a technológiai személyzettel (operátorokkal) kommunikál, információt gyűjt a berendezés működésével kapcsolatban. A berendezésről gyűjtött információk, illetve a karbantartási és/vagy munkautasítás alapján, gépelemeken, gépeken, hajtásokon, hidraulikus és pneumatikus rendszereken mérési, karbantartási, hibakeresési, javítási, beállítási feladatokat végez.Gépelemeken egyszerűbb mérési és anyagvizsgálati méréseket végez, mely műveletekről mérési dokumentációt készít.Műszaki dokumentáció alapján egyszerű alkatrészeket gyárt kézi és kisgépes megmunkálással, továbbá egyszerű szerkezeteket, egységeket állít össze oldható és nem oldható kötések alkalmazásával.Egyszerű pneumatikus és hidraulikus vezérlést állít össze, s az ilyen vezérlésű rendszerek esetén végrehajtja a rendszer elemeinek hibafeltárását, karbantartását, javítását, szükség esetén cseréjét.
-
Szakmairány: Vegyipar
A vegyipari szakmairányú gépésztechnikus a szervetlen és szerves vegyi anyagok, műanyagok, kőolajipari termékek, festékek, gyógyszerek, műtrágyák, gumi- és papíripari termékek, fémkohászati termékek előállításával és feldolgozásával kapcsolatos technológiák gépi berendezéseinek gyártását, üzembe helyezését, működésük ellenőrzését, kezelését, karbantartását és javítását végzi.Felügyeli a korszerű, digitális alapú folyamatirányított gyártó rendszerek, a technológiákat alkotó készülékek és berendezések biztonságos működését és működőképességét. Mérnöki irányítás mellett anyagvizsgálati, üzemellenőrzési és hatósági műszaki vizsgálatokat végez, megállapításait számításokkal igazolja; számítógépes dokumentációt készít.Használja a kötegelt folyamatirányítás, adatgyűjtés, adatvédelem és kommunikáció eszközeit és programjait Hibavizsgálatot végez és intézkedik a hibaelhárításról.Megszervezi, előkészíti és irányítja a berendezések karbantartását és javítását, elkészíti az ezzel kapcsolatos dokumentumokat, felkészíti a felügyelete alá tartozó, beosztott munkatársakat.Kiválasztja a javításhoz, karbantartáshoz szükséges szerszámokat, alkatrészeket és segédanyagokat, intézkedik ezek beszerzéséről. Mérnök irányítása mellett önállóan tervez és gyárt vagy gyártat kisebb alkatrészeket.Betartja és betartatja a munka-, baleset- és környezetvédelmi szabályokat, használja és használtatja az egyéni védőfelszereléseket, ellenőrzi a kollektív védőfelszerelések, rendszerek működőképességét. Alkalmazza a zárt javítási technológiára vonatkozó szabályokat.
-
Ipari gépész képzés megkezdésének feltételei:
- Iskolai előképzettség: Alapfokú iskolai végzettség
- Egészségügyi alkalmassági követelmény: szükséges
- Pályaalkalmassági vizsgálat: nem szükséges
-
A szakmairányhoz rendelt legjellemzőbb FEOR szám
-
Szakmairány: Ipar (Ipari gépész)
Szakmairány megnevezése
FEOR-szám
FEOR megnevezése
Ipar
7321
Lakatos
8211
Mechanikaigép-összeszerelő
8219
Egyéb termék-összeszerelő
-
Szakmairány: Vegyipar
Szakmairány megnevezése
FEOR-szám
FEOR megnevezése
Vegyipar
3116
Gépésztechnikus
3910
Műszaki ügyintéző
8132
Vegyialapanyagot és terméket gyártó gépkezelő
8133
Vegyipari alapanyag-feldolgozó
berendezés vezérlője
Egyszerű alkatrészekről készült műszaki rajzokat olvas. A rajzok alapján kiválasztja a gyártáshoz szükséges eszközöket, szerszámokat, gépeket. Gyártási, szerelési sorrendtervet készít. Ezek alapján kézi megmunkálással vagy kisgépekkel egyszerű, fémből készült alkatrészeket gyárt. Az elkészült alkatrészek méreteit mérőeszközökkel ellenőrzi, és a mérést szakszerűen dokumentálja.
Műszaki dokumentáció alapján egyszerűbb csavarkötéseket, szegecskötéseket és lágyforrasztással készült kötéseket létesít. Villamos kapcsolási rajz alapján egyszerű villamos áramköröket állít össze, és azokon elvégzi a feszültség, az áramerősség és az ellenállás mérését. Az elvégzett méréseket dokumentálja. Ismeri és használja a hiba- és túláramvédelmi eszközöket.
Mechanikus és villamos elemekből álló alkatrészcsoportot szerel össze.
K Kapcsolódó szakmák
-
Alapozó- és közműgépkezelő
-
Alapszintű CAD-felhasználó
-
Alapszintű CAM-felhasználó
-
Bevontelektródás kézi ívhegesztő
-
CNC programozó
-
CNC szerszámgépek műhelyprogramozója
-
CNC vezérlésű lemezmegmunkáló gépkezelő
-
Építő-, szállító- és munkagép-szerelő
-
Épület- és szerkezetlakatos
-
Erőművi blokkgépész
-
Erőművi gépész
-
Erőművi gőzturbina gépész
-
Erőművi kazángépész
-
Felvonószerelő
-
Fémipari gyártás előkészítő
-
Finommechanikai műszerész
-
Fogyóelektródás védőgázas ívhegesztő
-
Gázhegesztő
-
Gázturbina gépész
-
Gépésztechnikus
-
Gépgyártástechnológiai technikus
-
Gépi és CNC forgácsoló
-
Haladó CAD-felhasználó
-
Haladó CAM-felhasználó
-
Hegesztő
-
Hidraulikus és pneumatikus berendezések kezelője
-
Ipari olaj- és gáztüzelő-berendezés kezelő
-
Kazángépész (12 t/h felett)
-
Kazánkezelő (max. 12 t/h)
-
Légijármű-műszerész technikus
-
Légijármű-szerelő technikus
-
Mozgólépcső karbantartó-szerelő
-
Nagy emelőmagasságú, tömegközlekedési mozgólépcső karbantartó-szerelő
-
Szerszám- és készülékgyártó
-
Tárolótartály és nyomástartó berendezés javító, karbantartó
-
Vasúti munkagépkezelő
-
Vasútijármű diagnosztikus
-
Vasútijármű-szerelő technikus
-
Volfrámelektródás védőgázas ívhegesztő