Vámügyintéző - 2024 képzés
Vámügyintéző képzés adatai
- Ágazat megnevezése: Gazdálkodás és menedzsment
- Szakképesítés azonosító száma: 04115001
- Szakképesítés megnevezése: Vámügyintéző
- KEOR kód: 0411 Könyvelés és adózás
- Európai Képesítési Keretrendszer (EKK) szerinti szintje: 5
- Magyar Képesítési Keretrendszer (MKK) szerinti szintje: 5
- Digitális Kompetencia Keretrendszer (DKK) szerinti szintje: 4
-
Vámügyintéző képzés munkaterülete:
A vámügyintézői tudása alkalmassá teszi a munkavállalót, az Európai Unió (EU) és a harmadik országokkal folytatott áruforgalom kapcsán felmerülő vámügyi feladatok ellátására, amelynek alapját a Kereskedelmi Vámtarifa szerinti árubesorolás, illetve a vámigazgatási eljárásokhoz kapcsolódó uniós és hazai vámjogszabályokban meghatározott kötelezettségek jelentik.
Kompetencia birtokában a vámügyintéző a jogszabályoknak megfelelően kezeli az elektronikus vámrendszereket az engedélyezési és vámkezelési tevékenysége során, eleget tesz az irat-és okmánymegőrzési kötelezettségének. Feladatainak ellátása során hazai szinten kapcsolatot tart a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) vámszerveivel, a kereskedelmi engedélyezési hatóságokkal, a termékbiztonsági előírások teljesítését ellenőrző hatóságokkal. Közreműködik a vámellenőrzések végrehajtásában, eleget tesz a kereskedelmi statisztikai adatszolgáltatási kötelezettségeknek.
A vámügyintézői szakképesítéssel rendelkező személy képes az EU integrált elektronikus kereskedelmi vámtarifa rendszerének (TARIC) rendszeres és rutinjellegű használatára. Képes továbbá a vállalati vámszoftver rendszeres és rutinjellegű használatára, ismeri a vámok, a vámjellegű kereskedelempolitikai intézkedések, és tarifális vámkedvezmények rendszerét, illetve ezekhez kapcsolódóan az áruk származására vonatkozó szabályokat.
Elvégzi a vámkezelés során az import vagy export forgalomhoz kapcsolódó adófizetési kötelezettségek teljesítéséhez, illetve a vám és adóbiztosítékok alkalmazásához szükséges számítási műveleteket, a vámérték szabályok ismerete és alkalmazása segítségével.
Közreműködik a vámügyi engedélyezési feladatok ellátásában, használja a különböző uniós engedélyezési informatikai rendszereket és ez elektronikus ügyintézéshez szükséges felületeket.
Ismeri és alkalmazza az áruszállításhoz, szállítmányozáshoz kapcsolódó okmányokat és az INCOTERMS 2020 szabályait. Összegyűjti és nyilvántartja a vámügyi feladatok ellátásához szükséges adatokat, képes a termelési- és kereskedelmi ügyleteket érintő optimális vámeljárások kiválasztására és a jogszabályoknak megfelelő alkalmazására.
-
Vámügyintéző képzés megkezdésének feltételei:
- Iskolai előképzettség: érettségi végzettség
-
Szakmai előképzettség:
A Vám, jövedéki és termékdíj asszisztens – azonosítószám: 04115010 (jogelőd végzettségeket is ...
Bővebben - Egészségügyi alkalmassági követelmény: nem szükséges
-
Szakmai gyakorlat területe és időtartama:
A vámügyintéző szakképesítés megszerzésénél az előírt szakmai előképzettséggel vagy 1 éves ...
Bővebben -
A képesítési követelményt előíró jogszabály:
-
Egyéb feltételek:
-
Vámügyintéző képzés időtartama:
- Minimális óraszám: 420 óra
- Maximális óraszám: 600 óra
-
Vámügyintéző képzés munkaerő-piaci relevanciája:
A külkereskedelmi áruforgalomhoz kapcsolódó vámtevékenységet végző ügyintézők nagyon széles spektrumú feladatokat látnak el, a vámkezelések végrehajtásától, a hatósági ellenőrzésekben való közreműködésen át, a vámoptimalizációs javaslatok kialakításban való közreműködésig és a gazdasági partnerekkel való kapcsolattartásig. Emellett komoly gazdasági értéket teremt a vámszakmai ismeretek tudatos alkalmazása az optimális beszerzésekkel elérhető nyereséggel, a vámhatóságok minősített ügyfeleiként megszerezhető egyszerűsítések előnyeivel. Munkájuk segíti a nem ellenőrzött ellátási láncokban szállított áruk termékbiztonsági- és közegészségügyi kockázatainak felmérését is. A vámmunkában használt váminformatikai rendszerek alkalmazása jelentősen gyorsabb és pontosabb tevékenységet követelnek meg a gazdálkodóktól az unió pénzügyi érdekeinek védelme, a termékbiztonság és a terrorizmus-elleni fellépés biztosítása érdekében. Hazánk geopolitikai adottságainak valódi kihasználását jelentő logisztikai fejlesztések megvalósításához is közvetlenül kapcsolódik vámszakmai tudás. Minden olyan vállalkozás, amely árut exportál vagy importál, a vámszakmai tevékenységhez vagy saját maga alkalmaz vámszakembereket, vagy vámközreműködők munkáját veszi igénybe.
- Vámügyintéző képzés elméleti része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Nem
- Vámügyintéző képzés gyakorlati része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Nem
-
Vámügyintéző képzés vizsgainformáció:
-
Vizsgára bocsátás feltételei:
A szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
-
Vizsgatevékenységek:
Írásbeli vizsga
A vizsgatevékenység megnevezése: Áruosztályozás és Vámjogi ismeretek, az ágazatért felelős miniszter honlapján található, a Magyar Vámügyi Szövetség és a Vám, Jövedéki és Adóügyi Szolgáltatók Szövetsége (vámszakmai szövetségek) egységes véleménye alapján összeállított kérdésbankban felsorolt kérdésekből.
A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:
A) vizsgarész: Áruosztályozási ismeretek
Az írásbeli vizsgatevékenység feladatait a vizsgázók az interneten elérhető TARIC WEB (http://kkk.nav.gov.hu/eles/1/taricweb/) rendszer használatának segítségével oldják meg. A vizsgán minden egyes vizsgázónak biztosítani szükséges az interneten elérhető TARIC_WEB rendszer használatát.
A vizsgázók tarifális áruosztályozást végeznek, a Kombinált Nómenklatúrába besorolható termékek esetében, az áruosztályozás szabályainak alkalmazásával, valamint az áruosztályozáshoz kapcsolódó elméleti kérdésekre válaszolnak. A feladatsor összetétele:
1. A feladatsor 80%-ban tartalmaz meghatározott áruk áruosztályozását, és az indoklást az alábbiakban részletezett szempontok alapján. A vizsga feladatok száma legalább három, de nem lehet több, mint öt feladat.
2. A feladatsor 20% -ban tartalmaz áruosztályozáshoz kapcsolódó elméleti kérdéseket. A vizsga feladatok száma legalább 4, de nem lehet több mint 6 feladat.
Az áruosztályozási feladatokban konkrét áruk áruosztályozását kell elvégezni a TARIC WEB rendszer használatával, az áruosztályozás szabályainak alkalmazásával.
Az áruosztályozáshoz kapcsolódó elméleti kérdések a következő feladattípusokat tartalmazzák:
- feleletválasztós feladat, amely egy vagy több válasz - előre megadott listából való - kiválasztását jelenti,
- igaz vagy hamis válasszal rendelkező feladat (feleletválasztós kérdések egyszerű formája, mely csak két választási lehetőséggel rendelkezik),
- párosító jellegű feladat,
- kiegészítendő kérdés (lehetővé teszi egy vagy több szóból, adatból, vámtarifaszámból stb. álló válasz megadását, amelynek a pontozása eltérő lehet),
B) vizsgarész: Vámjogi ismeretek
A vizsgarész a következő tanulási eredményeket méri:
Ismeri a Kötelező Tarifális Felvilágosítás (KTF) rendszerét, adatvédelmi előírásait, a KTF kiadáshoz kapcsolódó illetékességi, valamint határidőkre vonatkozó szabályokat. Alkalmazni tudja. Ismeri az EU KTF lekérdezési modult, valamint az e-BTI rendszert. Ismeri a KTF kiadás folyamatát.
Témakörök:
- vámigazgatási eljárás alapvető szabályai annak európai és nemzeti jogi háttere 20%
- a vámérték, a származás szabályrendszere 20%
- a kereskedelempolitikai intézkedések alkalmazása 20%
- a vámteher/ vámbiztosíték megállapításának módja, menete 20%
- a jogorvoslati és a szankció rendszer alapvető szabályai 20%
A feladatsor összetétele:
1. A feladatsor 60 % terjedelemben tartalmaz az Egységes Vám-árunyilatkozat kitöltéséhez kapcsolódó feladatokat az oktatásban használt oktató vámszoftver alkalmazásával, továbbá feladatokat a vámjog, a vámeljárások, valamint a kapcsolódó jogszabályok alkalmazásával kapcsolatban.
2. A feladatsor 40 % terjedelemben a vámjoggal, a vámigazgatási eljárás szabályaival, valamint a vámjoghoz kapcsolódó a vámigazgatási eljárásban alkalmazott egyéb jogszabályi ismeretekkel kapcsolatos feladatokat tartalmaz.
A Vámjogi ismeretek vizsgatevékenységhez az alábbi számítógépes segédeszköz alkalmazható:
- Az interneten elérhető TARIC WEB rendszer (http://kkk.nav.gov.hu/eles/1/taricweb/),
- Egységes Vámokmány kitöltési útmutató (https://www.nav.gov.hu/nav/szabalyzok/utmutatok)
- Számológép
- Az Egységes Vámokmány kitöltését, vagy az Egységes Vámokmány helytelen adattartamú rovatainak meghatározását az oktatásban alkalmazott vámszoftver segítségével kell megoldani.
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: Áruosztályozási ismeretek 60 perc, Vámjogi ismeretek 120 perc.
A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül 75 %
A) vizsgarész: Áruosztályozási ismeretek 50%,
B) vizsgarész: Vámjogi ismeretek 50%A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
A vizsgatevékenység értékeléséhez a két feladatsor vonatkozásában javítási és értékelési útmutatót kell készíteni. Az értékelési szempontokat az útmutató részletesen tartalmazza.
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte.
Mindkét vizsgarész esetében el kell érni a minimum 60%-ot. Javítóvizsgát abból a vizsgarészből kell tenni, amelyből vizsgázó megoldása nem éri el a 60%-ot.
Projektfeladat
A vizsgatevékenység megnevezése: Komplex Vámjogi esetpélda gyakorlati bemutatása az ágazatért felelős miniszter honlapján található, a Magyar Vámügyi Szövetség és a Vám, Jövedéki és Adóügyi Szolgáltatók Szövetsége (vámszakmai szövetségek) egységes véleménye alapján összeállított kérdésbankban felsorolt témakörökből
A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:
A vizsgázó a sikeres írásbeli vizsgatevékenység után kezdheti meg a projektfeladatot.
A vámszakmai szövetségek 50 vámjogi esetpéldája az ágazatért felelős miniszter honlapján elérhető.
A vizsgázónak a fenti listából általa választott esetpéldáról legalább 12 000, legfeljebb 20 000 karakter terjedelmű, A/4-es méretű vizsgadolgozatot kell készítenie. A vizsgadolgozatban elemezni kell az esetpéldában szereplő vámjogi kérdést, be kell mutatni az esetpélda által érintett vámjogi rendelkezések lényegét, valamint az esetpéldából levonható konzekvenciákat.
A vizsgázó a képesítő vizsga megkezdését megelőző 15 munkanappalkorábban a Vizsgaközpontnak megküldi a vizsgadolgozatát. A Vizsgaközpont 8 munkanappal a vizsga előtt a vizsgadolgozatot megküldi a vizsgabizottság tagjai részére.
A vizsgázó az elkészített vizsgadolgozat tartalmát prezentációkészítő szoftver segítségével készített, 10 perc időtartamú előadás formájában előadja a vizsgabizottság részére, majd a vizsgabizottság tagjaival az előadáshoz kapcsolódóan szakmai beszélgetést folytat.
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 20 perc
A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül: 25%
A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
Értékelési szempontok:
- A téma kidolgozottsága, annak elhelyezése a vámjogi környezetben 15 pont
- A kommunikáció, a szakmai kifejezések használata. Világosság, szabatosság, a felelet felépítettsége. A projekt feladattal kapcsolatos mondanivalóját önállóan, világosan, választékos megfogalmazásban, a nyelvhelyesség általános szabályainak megfelelően adta elő 15 pont
- Alapfogalmak ismerete, definiálása és alkalmazása a vámterületet érintően. A dolgozat bemutatását végig kísérte a vámterület alapfogalmainak következetes, egymásra épülő, lényegre törő bemutatása, az összefüggések bemutatása 25 pont
- A téma gyakorlatias megközelítése, bemutatása, tématartás, a lényeg kiemelése. Az összefüggések problémaközpontú bemutatása. Megtalálta és feltárta az összefüggést a vámjoggal kapcsolatos további területeket érintően a feleletben 25 pont
- A vizsgabizottság által feltett kérdésekre adott válaszok szakszerűsége, megalapozottsága 20 pont
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte.
K Kapcsolódó szakmák
-
Adótanácsadó
-
Államháztartási mérlegképes könyvelő
-
Banki, befektetési termékértékesítő
-
Biztosításközvetítő (függő és független)
-
IFRS mérlegképes könyvelő
-
Ingatlankezelő
-
Ingatlanközvetítő
-
Ingatlanvagyon-értékelő és -közvetítő
-
Jövedéki ügyintéző
-
Közművelődési munkatárs
-
Közművelődési szakember
-
Munkaerőgazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző
-
Okleveles adószakértő
-
Pénztárkezelő és valutapénztáros
-
Pénzügyi szervezeti mérlegképes könyvelő
-
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
-
Számítógépes adatrögzítő
-
Társasházkezelő
-
Termékdíj ügyintéző
-
Vállalkozási mérlegképes könyvelő
-
Vállalkozási ügyviteli ügyintéző
-
Vám, jövedéki és termékdíj asszisztens