Vállalkozási mérlegképes könyvelő - 2024 képzés
Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés adatai
- Ágazat megnevezése: Gazdálkodás és menedzsment
- Szakképesítés azonosító száma: 04115002
- Szakképesítés megnevezése: Vállalkozási mérlegképes könyvelő
- KEOR kód: 0411 Könyvelés és adózás
- Európai Képesítési Keretrendszer (EKK) szerinti szintje: 5
- Magyar Képesítési Keretrendszer (MKK) szerinti szintje: 5
- Digitális Kompetencia Keretrendszer (DKK) szerinti szintje: 6
-
Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés munkaterülete:
A vállalkozási mérlegképes könyvelő szakképesítéssel rendelkező szakember önállóan és teljes körűen végzi egy vállalkozás számvitellel összefüggő feladatait. A gazdálkodás sajátosságaira figyelemmel összeállítja egy vállalkozás számviteli politikáját és a kapcsolódó szabályzatokat.
Kialakítja az analitikus nyilvántartásokat és folyamatosan vezeti azokat, továbbá rendszeresen egyezteti és ellenőrzi egyezőségüket a főkönyvi könyveléshez.
Számítógépes programcsomagok, informatikai alkalmazások segítségével a hatályos jogszabályoknak megfelelően kontíroz, könyvel és adóbevallásokat készít. Összeállítja egy vállalkozás beszámolóját. Elvégzi a gazdálkodó szervezet adófizetési kötelezettségeihez kapcsolódó elektronikus ügyintézési feladatokat. Értelmezi, kezeli és feldolgozza a vállalkozásoknál keletkezett pénzügyi és számviteli bizonylatokat, iratanyagokat, szerződéseket.
Kapcsolatot tart - szükség esetén - a hatóságokkal, ismeri az alapvető eljárási szabályokat. Érti a különböző ellenőrzési folyamatok célját és lényegét és ezek lebonyolításához segítséget nyújt.
Követi és nyitott a technikai-gazdasági fejlődésre, képes a vállalati folyamatok értelmezésére és számviteli leképezésére.
Felelős és precíz munkája során mindvégig ügyel az adatkezelés, az informatikai biztonság normáinak betartására és az üzleti titok megőrzésére.
-
Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés megkezdésének feltételei:
- Iskolai előképzettség: Érettségi végzettség
- Szakmai előképzettség: nem szükséges
- Egészségügyi alkalmassági követelmény: nem szükséges
- Szakmai gyakorlat területe és időtartama: nem szükséges
-
A képesítési követelményt előíró jogszabály:
-
Egyéb feltételek:
-
Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés időtartama:
- Minimális óraszám: 510 óra
- Maximális óraszám: 1020 óra
-
Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés munkaerő-piaci relevanciája:
A vállalkozási mérlegképes könyvelő a számviteli szakma gerince. Ezek a magasan kvalifikált szakemberek azok, akik hozzájárulnak ahhoz, hogy a gazdálkodó szervezetekről szóló beszámolók létrejöjjenek és az azokkal szemben támasztott megbízható és valós összkép jellemezze azokat.
A beszámolás és beszámoltatás évszázados múltra tekint vissza, amely valós tulajdonosi, hitelezői és egyéb érdekhordozói igényt elégít ki; elképzelhetetlen, hogy a beszámoláshoz, beszámoltatáshoz kapcsolódó társadalmi igény mérséklődne, éppen ellenkező tendencia figyelhető meg töretlenül: egyre mélyebb informálódást vár el a piac és a szabályozó. Ennek következtében a megszerezhető szakképesítés – megfelelő hozzáállással párosulva – szinte garantálja a foglalkoztatást.
- Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés elméleti része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Igen
- Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés gyakorlati része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Igen
-
Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés vizsgainformáció:
-
Vizsgára bocsátás feltételei:
A szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által, a felnőttképzési adatszolgáltatási rendszerben kiállított tanúsítvány.
Egyéb feltételek:
A képzésben résztvevő hiányzása modulonként nem haladhatja meg a minimális óraszám (konzultáció/kontakt óra) 30%-át.Képesítő vizsgára az jelentkezhet, aki a tanulási eredmények mérésére szolgáló - az ágazatért felelős miniszter által meghatározott - központi és a képző hatáskörébe utalt programkövetelmény-modulok szakmai követelményeit minimum 60%-os szinten teljesítette.
-
Vizsgatevékenységek:
Írásbeli vizsga
A vizsgatevékenység megnevezése: Pénzügyi számvitel és Pénzügyi kimutatások öszszeállítása, elemzése és ellenőrzése
A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:
Az írásbeli vizsga az ágazatért felelős miniszter által kiadott központi feladatlap alapján teszt, esszé és számítási feladatokat tartalmaz.
Az írásbeli vizsga A) és B) részből áll.
- Pénzügyi számvitel: Gazdasági események értelmezése és rögzítése. A vizsgadolgozat elsősorban gyakorlati feladatmegoldás. A vizsgázó könyvvezetés, beszámolóban szereplő értékadatok kiszámítása, meghatározása és ehhez kapcsolódó elsősorban számítási és elméleti feladatokat old meg. A megkövetelt ismeretanyag a teljes pénzügyi számviteli spektrumot lefedi.
- Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése: Külső adatok alapján beszámoló összeállítása, ellenőrzési tevékenység tervezése és végzése, elemzési feladatok megoldása a megadott szakmai követelmények alapján. A vizsgadolgozat gyakorlati feladatmegoldást tartalmaz, de elméleti kérdésekre is vár választ. Az elemzés témakör kapcsán esettanulmány típusú feladatokat dolgoz ki a vizsgázó és azokat értő magyarázattal látja el. Az ellenőrzés témakör kapcsán a pénzügyi ellenőrzéssel kapcsolatosan old meg elméleti jellegű kérdéseket, majd konkrét eset(ek) kapcsán reflektál, figyelve az esetleges formai elvárásokra is (pl. a dokumentumkészítés).
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam:
A) Pénzügyi számvitel: 180 perc
B) Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése: 180 percA vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül:
A) Pénzügyi számvitel: 40%
B) Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése: 30%A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
Az értékelés az ágazatért felelős miniszter által kiadott központi javítási-értékelési útmutató előírásai alapján történik. Az egyes kérdésekre és feladatokra adható pontszámokat a javítási-értékelési útmutató tartalmazza.
- A Pénzügyi számvitel vizsgarész során az értékelő megvizsgálja, hogy az adott feladatra megfogalmazott válaszok mennyiben helyesek. A pénzügyi számvitel vizsgarész során a megoldás minőségét a releváns számviteli szabályozás tartalma és a vizsgázó által adott válasz összevetése alapján kell eldönteni, ezért különösen fontos, hogy a javító rendkívül alapos ismeretekkel rendelkezzen a szakterületről. Az értékelés során figyelemmel kell lenni a levezetésre, vagyis arra, hogy a vizsgázó miként jutott el az általa helyesnek vélt válaszig. Hacsak a javítási-értékelési útmutató nem tiltja, a részben helyes megoldásért részpontot kell adni. Az értékelés során figyelembe kell venni azokat a formai szabályokat is, amelyet a jogszabály vagy a szakmai szokványok megkövetelnek. Főszabály szerint bármilyen helyes megoldást el kell fogadni. A vizsga természetéből kifolyólag a pénzügyi számvitel vizsgarésznél a helyes válaszok számossága korlátozott (általában egy helyes válasz adható). A pénzügyi számvitel vizsgatevékenység kapcsán az értékelésnél figyelembe kell venni a hibázás tovagyűrűző hatását is, vagyis a következményhibák nem értékelhetők (ismételten) a vizsgázó terhére, kivéve, ha ezt a javításiértékelési útmutató máshogy nem rendeli.
- A Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése vizsgarész esetében az értékelő megvizsgálja, hogy az adott feladatra megfogalmazott válasz mennyiben helyes (ha értelmezhető), vagy mennyiben adekvát és ésszerű (amennyiben a helyesség kategória nem értelmezhető). E vizsgarész során a megoldás minőségét a megkérdezett terület szabályainak, gyakorlatának és a vizsgázó által adott válasz összevetése alapján kell megállapítani, ahol pedig ekként releváns, értékelni kell, hogy a vizsgázó válasza/érvelése egy adott kérdés kapcsán mennyire okszerű vagy mennyiben oldja meg a felvetett kérdést, mennyiben informatív az adott megoldás (tipikusan: elemzéshez és ellenőrzéshez kapcsolódó kérdések). A vizsgarész természete miatt tipikusan több lehetséges helyes válasz képzelhető el, amelyből mindent el kell fogadni.
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó az írásbeli vizsga mindkét vizsgarészében (A) Pénzügyi számvitel és B) Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése) külön-külön a megszerezhető összes pontszám legalább 60%- át elérte.
A vizsgarészenként elért %-os teljesítmények alapján az osztályzat a következő:
90 - 100 % jeles (5)
80 - 89 % jó (4)
70 - 79 % közepes (3)
60 - 69 % elégséges (2)
0 - 59 % elégtelen (1)Javítóvizsgát abból a vizsgarészből kell tenni, amelyből a vizsgázó teljesítménye nem éri el a 60%-ot.
Projektfeladat
A vizsgatevékenység megnevezése: Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése
A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:
A projektfeladat csak akkor kezdhető meg, ha a vizsgázó az írásbeli vizsga követelményeit vizsgarészenként külön-külön eredményesen teljesítette.
A Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése projektfeladat egy szakmai elbeszélgetés az ágazatért felelős miniszter által kiadott központi témakörök megjelölésével (központi tételsor).
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 40 perc, ebből felkészülési idő 20 perc.
A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül: 30%
A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai: A vizsga során szakmai beszélgetést folytat – a központi tételsor alapján – a vizsgázó és a vizsgáztató. A vizsgáztató értékeli a vizsgázó adott témakörben való tájékozottságát, szakmai kifejezőképességét, problémamegoldó képességét. Az értékelés során a tartalom és a kommunikációs képesség egyaránt értékelendő.
Maximálisan adható pontszám 100 pont.
Témában való tájékozottság 10%, szakmai kifejezőképesség és kommunikációs képesség 20%, szakmai tartalom 55%, problémamegoldó képesség 15%.
Amennyiben a vizsgázó teljesítménye nem éri el a 60%-ot, úgy egy alkalommal póttételt húzhat, ebben az esetben összteljesítménye maximum 75%-ra értékelhető.
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte.
Az elért %-os teljesítmény alapján az osztályzat a következő:
90 – 100 % jeles (5)
80 - 89 % jó (4)
70 - 79 % közepes (3)
60 - 69 % elégséges (2)
0 - 59 % elégtelen (1)A javítóvizsgán a teljes projektfeladatot meg kell ismételni
K Kapcsolódó szakmák
-
Adótanácsadó
-
Államháztartási mérlegképes könyvelő
-
Banki, befektetési termékértékesítő
-
Biztosításközvetítő (függő és független)
-
IFRS mérlegképes könyvelő
-
Ingatlankezelő
-
Ingatlanközvetítő
-
Ingatlanvagyon-értékelő és -közvetítő
-
Jövedéki ügyintéző
-
Közművelődési munkatárs
-
Közművelődési szakember
-
Munkaerőgazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző
-
Okleveles adószakértő
-
Pénztárkezelő és valutapénztáros
-
Pénzügyi szervezeti mérlegképes könyvelő
-
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
-
Számítógépes adatrögzítő
-
Társasházkezelő
-
Termékdíj ügyintéző
-
Vállalkozási ügyviteli ügyintéző
-
Vám, jövedéki és termékdíj asszisztens
-
Vámügyintéző