Automatikai technikus - 2024 képzés
Automatikai technikus képzés adatai
- Ágazat megnevezése: Elektronika és elektrotechnika
-
Szakma szakmairányai:
Autóipar,
Energetika és petrolkémia,
Épületautomatizálás,
Gyártástechnika - Szakma megnevezése: Automatikai technikus
- Szakma azonosító száma: 5 0714 04 01
- Szakma Európai Képesítési Keretrendszer (EKK) szerinti szintje: 5
- Szakma Magyar Képesítési Keretrendszer (MKK) szerinti szintje: 5
- Kapcsolódó részszakmák:
-
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartama
- Szakképző iskolai oktatásban: -
- Technikumi oktatásban: 225 óra
- Érettségire épülő oktatásban: 160 óra
-
Automatikai technikus képzés munkaterülete
-
Szakmairány: Autóipar
Járműgyártásban, motorgyártásban automatizált termelőberendezés üzemeltetését végzi. A hidraulikus, pneumatikus, IT, vezérlés-és szabályozástechnikai, illetve villamos alrendszereken dokumentáció alapján szemrevételezéses és műszeres hibameghatározást végez. Automatizált termelőberendezés karbantartását ellátja. Gépkönyv, műszaki leírás, munkautasítás alapján kisebb elektromos hibát hárít el, gépátszereléseket végez. A gyártási folyamat berendezéseinek hibája esetén dokumentáció alapján szelepeket, szenzorokat, aktorokat cserél, azokat az előírás alapján beállítja. A gyártóberendezések hajtástechnikai elemein dokumentáció és gépkönyv alapján elvégzi a szükséges paraméterezést, üzemi próbákat, szükség esetén a berendezés villamos motorjainak cseréjében, beállításában részt vesz. Kapcsolási, vezérlési rajz segítségével PLC-k beüzemelését, a programok áttöltését, archiválását végzi. A PLC-khez kapcsolt automatikai berendezéseken műszeres méréssel hibát keres. Leírás alapján a termelő-berendezéseken mérés-kalibrálást hajt végre. Robotokat üzemeltet, NC gépeket tart karban.
-
Szakmairány: Energetika és petrolkémia
Vegyipari berendezések kezelését és felügyeletét, valamint vegyi anyagok lepárlására, szűrésére, szétválasztására, hevítésére vagy finomítására szolgáló feldolgozó egységek és berendezések beállítását, folyamat irányítását és karbantartását végzi. Elektronikus vagy számítógépes vezérlőpulton kezeli az egyes feldolgozó egységekben folyó fizikai és kémiai folyamatokat. Beállítja a feldolgozó berendezéseket, szelepeket, szivattyúkat, vezérlőszerkezeteket. A nyersanyagok és a feldolgozáshoz használt anyagok, pl. katalizátorok és szűrőközegek előkészítését, mérését és adagolását szabályozza. A folyamat indítását és lezárását, a hibakeresésnek és felügyeletnek a szabályozását végzi a feldolgozó berendezésen kívül. A berendezés megfelelő működését ellenőrzi, a szokásos próbaüzemet elvégzi és gondoskodik a karbantartásról. A termékmintákat elemzi, teszteket végez, az adatokat feljegyzi, és szerelési naplót vezet. Más munkavállalók munkáját ellenőrzi. Dokumentáció alapján ellenőrzi a robbanásveszélyes helyeken felszerelt érzékelők és beavatkozó elemek épségét. Hiba esetén intézkedik a javításról.
-
Szakmairány: Épületautomatizálás
Intelligens épületautomatizálási rendszereket kivitelez és programoz fel a megrendelő igényei alapján. Az ügyfelekkel történő tárgyalások alkalmával, az ott megfogalmazott igények alapján energiahatékony, optimális rendszert alakít ki. Ismeri az épületautomatizálási készülékeket, programokat. Kapcsolási, vezérlési rajz segítségével a vezérlő beüzemelését, a programok áttöltését, archiválását végzi. Ismeri a vezérlőprogram készítésének alapvető lépéseit. Műszeres méréssel, valamint a vezérlőprogram jellemzőinek a monitorozásával és kiértékelésével az épületautomatikai rendszereken módszeres hibakeresést végez. A megszerzett diagnosztikai ismeretek alapján képes a napi üzemmenet helyi és táv követésére, az installáció, programozás és a mindennapi működés során fellépő rendellenességek okainak feltárására, a hibák kijavítására, a rendszer újra konfigurálására. Elkészíti a szabványok és gyártói előírásoknak megfelelő dokumentációt.
-
Szakmairány: Gyártástechnika
Ipari gyártóberendezések üzemeltetését, karbantartását végzi. Automatikai, elektrotechnikai, hidraulikai ismeretei alapján karbantartói feladatkört láthat el. Gyártóberendezések, villamos hidraulikus és pneumatikus aktuátorainak meghibásodása esetén referenciaazonos cseréjét hajtja végre. Technológiai dokumentáció alapján szenzorokat cserél, azokat az előírás alapján beállítja, programozható szenzor esetén paraméterezi. A gyártóberendezések hajtástechnikai elemein dokumentáció és gépkönyv alapján elvégzi a szükséges paraméterezést, üzemi próbákat végez, szükség esetén a berendezés villamos motorjainak cseréjében, beállításában részt vesz. Kapcsolási, vezérlési rajz segítségével PLC-k beüzemelését, a programok áttöltését, archiválását végzi. Ismeri a PLC program készítésének alapvető lépéseit. Műszeres méréssel és a vezérlőprogram jellemzőinek a monitorozásával és kiértékelésével az ipari gyártórendszereken módszeres hibakeresést végez. Robotcellákat üzemeltet. Gyártóberendezések összeköttetését és a megfelelő anyagáramlást biztosító rugalmas szerelési rendszer elemeinek a karbantartását, javítását végzi.
-
Automatikai technikus képzés megkezdésének feltételei:
- Iskolai előképzettség: Alapfokú iskolai végzettség
- Egészségügyi alkalmassági követelmény: szükséges
- Pályaalkalmassági vizsgálat: nem szükséges
-
A szakmairányhoz rendelt legjellemzőbb FEOR szám
-
Szakmairány: Autóipar
Szakmairány megnevezése
FEOR-szám
FEOR megnevezése
Automatikai technikus, Autóipari
szakmairány
3122
Villamosipari technikus
(elektronikai technikus)
-
Szakmairány: Energetika és petrolkémia
Szakmairány megnevezése
FEOR-szám
FEOR megnevezése
Automatikai technikus, Energetika és petrolkémia szakmairány
3153
Vegyipari alapanyag-
feldolgozó berendezés vezérlője
-
Szakmairány: Épületautomatizálás
Szakmairány megnevezése
FEOR-szám
FEOR megnevezése
Automatikai technikus, Épületautomatika
szakmairány
3122
Villamosipari technikus
(elektronikai technikus)
-
Szakmairány: Gyártástechnika
Szakmairány megnevezése
FEOR-szám
FEOR megnevezése
Automatikai technikus, Gyártástechnika
szakmairány
3122
Villamosipari technikus
(elektronikai technikus)
Egyszerű alkatrészekről készült műszaki rajzokat olvas. A rajzok alapján kiválasztja a gyártáshoz szükséges eszközöket, szerszámokat, gépeket. Gyártási, szerelési sorrendtervet készít. Ezek alapján kézi megmunkálással vagy kisgépekkel egyszerű, fémből készült alkatrészeket gyárt. Az elkészült alkatrészek méreteit mérőeszközökkel ellenőrzi, és a mérést szakszerűen dokumentálja. Műszaki dokumentáció alapján egyszerűbb csavarkötéseket, szegecskötéseket és lágyforrasztással készült kötéseket létesít. Villamoskapcsolási rajz alapján egyszerű villamos áramköröket állít össze, és azokon elvégzi a feszültség, az áramerősség és az ellenállás mérését. Az elvégzett méréseket dokumentálja. Ismeri és használja a hiba- és túláramvédelmi eszközöket. Mechanikus és villamoselemekből álló alkatrészcsoportot szerel össze.
K Kapcsolódó szakmák
-
Automatikai berendezés karbantartó
-
Elektronikai gyártósori műszerész
-
Elektronikai műszerész
-
Elektronikai technikus
-
Erősáramú elektrotechnikus
-
Háztartási gép szerviz-szaktechnikus
-
Ipari informatikai technikus
-
Kereskedelmi, háztartási és vendéglátóipari gépszerelő
-
Kisfeszültségű csatlakozó- és közvilágítási FAM szerelő
-
Kisfeszültségű FAM kábelszerelő
-
Kisfeszültségű mérőhelyi FAM szerelő
-
Kisfeszültségű szabadvezeték hálózati FAM szerelő
-
Kisfeszültségű szakszolgálati FAM szerelő
-
Középfeszültségű FAM szerelő kombinált technológiával
-
Középfeszültségű FAM szerelő távolból végzett technológiával
-
Középfeszültségű kábelszerelő
-
Közlekedésautomatikai technikus
-
Megújuló és egyéb primer energiaforrású kiserőmű erősáramú létesítője
-
PLC programozó
-
Robbanásbiztos berendezés szerelője
-
Villamos alállomás kezelő
-
Villamos elosztóhálózat szerelő, üzemeltető
-
Villamos hálózat kezelő
-
Villamos távvezeték építő, üzemeltető
-
Villamosipari előkészítő
-
Villámvédelmi felülvizsgáló
-
Villanyszerelő