Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) - 2024 képzés
Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) képzés adatai
- Ágazat megnevezése: Szociális
- Szakképesítés azonosító száma: 09223001
- Szakképesítés megnevezése: Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés)
- KEOR kód: 0922 Gyermek- és ifjúságvédelem
- Európai Képesítési Keretrendszer (EKK) szerinti szintje: 3
- Magyar Képesítési Keretrendszer (MKK) szerinti szintje: 3
- Digitális Kompetencia Keretrendszer (DKK) szerinti szintje: 3
-
Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) képzés munkaterülete:
Közreműködik a gyermeket ellátó intézmény vezetőjének és nevelőjének irányítása mellett a gyermek és fiatal számára otthont nyújtó ellátást biztosító gyermekotthon, lakásotthon, javítóintézet intézmény gondozási- nevelési, szabadidős tevékenységének szervezésében, megvalósításában és a háztartási feladatok ellátásában. Közreműködik a gyermek befogadásával kapcsolatos feladatok ellátásában. Végzi a gyermekkel, fiatallal kapcsolatos gondozási/nevelési feladatokat.
A nevelővel, a pszichológussal, gyógypedagógussal/fejlesztő pedagógussal és a gyermek törvényes képviseletét ellátó személlyel együttműködve és irányítása mellett felügyeli és segíti a gyermek tanulmányi munkáját, problémáinak megoldását, betegségeinek gyógyítását, szükség szerint kapcsolattartását, hazagondozása/örökbefogadása előkészítésének folyamatát. Segítséget nyújt a gondozottak pályaválasztásában, higiénés szokásainak kialakításában. Végzi a fenti tevékenységek ellátásával kapcsolatos dokumentációs feladatokat. Részt vesz a gyermek önálló életvitelre való felkészítésében.
A területen dolgozó és a gyermekek gondozásában, nevelésében és fejlesztésében részt vevő szakemberekkel személyesen, valamint infokommunikációs, digitális eszközök lehetőségeit is alkalmazva tart kapcsolatot, működik együtt. -
Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) képzés megkezdésének feltételei:
- Iskolai előképzettség: Alapfokú iskolai végzettség
- Szakmai előképzettség:
- Egészségügyi alkalmassági követelmény: szükséges
- Szakmai gyakorlat területe és időtartama: nem szükséges
-
A képesítési követelményt előíró jogszabály:
a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet.
-
Egyéb feltételek:
nem kapcsolódik egyéb feltétel
-
Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) képzés időtartama:
- Minimális óraszám: 1500 óra
- Maximális óraszám: 1700 óra
-
Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) képzés munkaerő-piaci relevanciája:
A Gyermek- és ifjúsági felügyelő a szociális gyermekjóléti- és gyermekvédelmi alap-, és szakosított ellátások különböző intézményeiben felsőfokú végzettségű szakemberek felügyeletével végzi munkáját, amely során figyelembe veszi a szociális munka etikai kódexében előírtakat, a vonatkozó jogszabályokat, az érvényes módszertani útmutatókat, protokollokat és egyéb szabályozó dokumentumokat. A szakmai képzés során elsajátított kompetenciáinak megfelelően képes szakember irányításával és önállóan a gyermek ellátását, ezen belül gondozás-nevelését szolgáló tevékenységek elvégzésére és azok adminisztrálására. A szakmai képzés nagy hangsúlyt fektet a képzésben résztvevők kommunikációs és problémamegoldó képességeinek fejlesztésére, az asszertív kommunikáció széleskörű alkalmazására, valamint a folyamatos önfejlesztési igény kialakítására, így hasznos tagjává válhatnak az adott szakmai közösségnek.
- Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) képzés elméleti része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Nem
- Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) képzés gyakorlati része megszerezhető kizárólag távoktatásban: Nem
-
Gyermek- és ifjúsági felügyelő (szakképesítés) képzés vizsgainformáció:
-
Vizsgára bocsátás feltételei:
Az előírt elméleti és gyakorlati képzési tartalmak sikeres teljesítése. A szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
-
Vizsgatevékenységek:
Írásbeli vizsga
A vizsgatevékenység megnevezése: A segítő foglalkozás alapismereteAz írásbeli vizsgatevékenység az alábbi tanulási eredmények mérésére és értékelésére irányul:
● szakmai személyiségfejlesztés (kommunikációs készségfejlesztés, viselkedéskultúra, reális énkép, konfliktuskezelés)
● általános pszichológiai, fejlődés-lélektani és szociálpszichológiai ismeretek
● szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátórendszer,
● egészségügyi alapismeretek (az emberi test, népegészségtani, gyógyszertani alapismeretek, egészségkultúra, környezetvédelem)
● elsősegély-nyújtási alapismeretek
● társadalomismeret (társadalomismeret alapjai, demográfiai és népesedési alapismeretek, az emberi szükségletek rendszere, a mai magyar társadalom, család és háztartás)
● szociális ismeretek (humán szolgáltatások, szociális ellátórendszer és intézményei, szociális gondoskodás)Az írásbeli vizsga egy feleletválasztós és feleletalkotós tesztsor (tesztlap), amely tartalmazzon 30 kérdést az alábbi feladattípusokból (feladattípusonként 5-5 feladat):
● Egyszerű feleletválasztás (A tesztkérdésekben egy egyszerűen megfogalmazott kérdéshez négy válasz tartozik, melyek közül ki kell választani a legmegfelelőbbnek tartott választ, illetve annak betűjelét.)
● Asszociáció (Fogalmak és állítások találhatók, amelyek között ki kell találni a logikai kapcsolatot. Az állítások az egyik („A”), a másik („B”), illetve mindkét fogalomra („C”) vagy egyik fogalomra sem („D”) igazak.
● Hibakereső egyszerű feleletválasztás (Négy meghatározás tartozik egy kérdéshez, melyek közül az egyik helytelen állítást tartalmaz, ennek a betűjelét kell bekarikázni.).
● Igaz-hamis egyszerű feleletválasztás (Öt egyszerűen megfogalmazott kérdéshez öt-öt darab válaszlehetőség tartozik, ezek közül meg kell határozni, hogy melyik válasz igaz és melyik hamis. A felsorolt állítások mögé „I” (igaz) vagy „H” (hamis) betűt kell írni.)
● Mondat-kiegészítés (A mondat-kiegészítés feladatban öt olyan mondat olvasható, melyeknek egy-egy szava helyett pontok állnak, és az egy-egy beillesztendő szó teszi szakmailag, tartalmilag értelmezhetővé a mondato-kat.)
● Fogalom meghatározása (5 darab definíciót kifejtése).A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 90 perc
A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül: 30%
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 51%-át elérte.
Projektfeladat
A vizsgatevékenység megnevezése: A szociális és gyermekvédelmi ellátás tevékenységformái
A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:
A gyakorlati vizsgatevékenység két vizsgarészből áll.
1. vizsgarész: Prezentáció: A vizsgázó szóbeli előadással kísért prezentáció keretében bemutatja a személyes érdeklődését és motivációját az ágazat, valamint a szociális és gyermekvédelmi segítő szakmák iránt. A prezentációt előzetesen megküldi a vizsgaszervező számára, a vizsga előtt 10 nappal. A vizsgabizottság a vizsgázó számára maximum 5 kérdést küld a vizsga előtt 2 nappal, melyet a vizsgázó a vizsgán köteles megválaszolni.
2. vizsgarész: Demonstráció: A szakmai képzés során elsajátított szociális ágazati ismeretei alapján a képző intézmény által összeállított tevékenységlistából választva bemutatja a leírt feladat végrehajtását (demonstráció).
1. vizsgarész leírása: Prezentáció
● Minimum 10, maximum 15 diából álló prezentáció elkészítése, melyet a vizsgázó a vizsga előtt 10 nappal lead a szakképesítő vizsgát szervező akkreditált vizsgaközpontnak.
● A vizsgázó a prezentációt a vizsga során személyesen, a vizsgabizottság előtt bemutatja, legfeljebb 20 percben. A vizsgabizottság, értékelése kialakításához, a prezentáció bemutatása előtt feltett kérdésekre kapott válaszokat is értékeli, melyekre a vizsgázó legfeljebb 10 percben válaszol.
Elvárás, hogy fotódokumentáció, szkennelt dokumentum csak abban az esetben szerepeljen, ha az releváns és szükséges az előadás szempontjából. Nem a vizsgázóról készült fénykép, személy(ek)et ábrázoló fotó, szerzői jog, szabadalom, védjegy alatt álló művek esetén a forrás, illetve hozzájárulás megjelölése szükséges.
A prezentáció elsődlegesen a vizsgázók személyes érdeklődését, attitűdjét, kommunikációs készségét, képességét hivatott bemutatni. A vizsgázónak a vizsgabizottsággal folytatott szakmai kommunikációja egészíti ki a gyakorlati vizsgatevékenységet.
2. vizsgarész leírása: Demonstráció
A szakmai képzés során elsajátított ápolás, gondozás, szabadidő-szervezés, foglalkoztatás, adminisztráció, elsősegélynyújtás és közegészségügyi tanulási eredmények alapján a vizsgázó, a képző intézmény által összeállított tevékenységlistából választva, bemutatja egy leírt feladat végrehajtását (demonstráció) tantermi körülmények között. A tevékenységlistának legalább 20 eleműnek kell lennie. Egy adott tevékenység legalább 2, legfeljebb 4 témakör ismereteit és képességeit tartalmazza.A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 50 perc (1. vizsgarész 30 perc, 2. vizsgarész 20 perc)
A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül: 70%
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 51%-át elérte.